صبحانه مقوی کودک

مناسب کودکان بالای یکسال:
مواد لازم (براي ٢ وعده):
▫️جودوسر پرك (١ ق غذاخوري)
▫️گندم پرك (١ ق غذاخوري)
▫️شير (١ استكان كوچك)
▫️خرما (٢-٣ عدد)
▫️پودر مغزهاي روغني مثل گردو، فندق،بادام،پسته (در كل يك ق مرباخوري)
▫️زرده تخم مرغ (١ عدد)
___
طرز تهيه:
?تخم مرغ را بپزيد.
?پوست و هسته ي خرما را بگيريد و با چنگال له كنيد.
?جودوسر پرك و گندم پرك را همراه شير در قابلمه كوچكي بريزيد و هم بزنيد تا جوش بخورد و نرم شده و قوام بيايد.
?خرما و پودر مغزها و زرده تخم مرغ له شده را اضافه كنيد. ?اگر غلظت مواد زياد بود مقدار كم شير اضافه كنيد و دوباره هم بزنيد. .
?بنا به ذائقه ي كودكتان غذا را بكوبيد يا ميكس كنيد.
______
خواص دانه هاي روغني:
♦️گردو اول از همه به افزایش قدرت ذهن کمک کرده و از افزایش وزن نیز پیشگیری می کند. این مغز پرخاصیت از سیستم ایمنی نیز محافظت می کند ضمن آنکه مصرف آن در کودکان بیش فعال که بدخلقی و اختلالات خواب دارند، توصیه می شود.مغز گردو از جمله مغزهای پرچرب است. هر ۱۰۰گرم گردو ۶۹ گرم چربی دارد بنابراین دارای مقادیر زیادی کالری است اما اسیدهای چرب گردو از اسیدهای چرب غیراشباع امگا۳ است که برای بدن مفید است. پروتئین گردو به آسانی هضم می شود و علاوه بر این دارای اسید آمینه های ضروری است که بدن قادر به ساختن آنها نیست. گردو حاوی ۴۵ میلی گرم منیزیم است که برای عملکرد ماهیچه ها و اعصاب کودکان مورد نیاز است.
♦️پسته در مقایسه با دیگر آجیل ها کالری کمی دارد و به جذب ویتامین K، D، E و A کمک می کند. ضمن آنکه دارای مقدارای فیبر است که در هضم مواد غذایی کمک می کند. پسته یکی از بهترین منابع پتاسیم است.
♦️فندق سرشار از ویتامین E بوده و با مصرف آن عملکرد عضلات بهتر شده و گلبول های قرمز سالم باقی خواهند ماند. با حفظ گلبول های قرمز بیماری کم خونی فرد درمان می شود. اسید لینولئیک موجود در فندق برای رشد بسیار مفید است. به علاوه، فندق سرشار از ویتامین هایB۱، B۶ و B۱۲ است. این ویتامین ها برای تشکیل سلول های خونی و نیز سلامت مغز بسیار سودمند هستند.